Rzecz o próchnicy

Człowiek podczas swojego życia ma do czynienia z wieloma chorobami. Część z tych chorób nie widać gołym okiem – skrywają się one podstępnie w ludzkim ciele i dopiero objawy choroby mają wpływ na samopoczucie człowieka. Część z nich niestety jest widoczna – zazwyczaj są to schorzenia natury dermatologicznej lub stomatologicznej. Choroby takiej jak próchnica, zwłaszcza w jej zaawansowanym stadium, nie da się ukryć – niszczy ona piękny uśmiech i w dość brutalny sposób ukazuje swoje oblicze. O próchnicy mówi się, że jest chorobą społeczną, która towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Co stoi za próchnicą? Powstawaniu tej choroby przyczyniają się słodycze, a także nieodpowiednia higiena jamy ustnej – tutaj należy podkreślić fakt, że wiele osób, nawet jeśli myje zęby minimum dwa razy dziennie, czyni to w sposób nieprawidłowy. Chorobę wywołują zazwyczaj bakterie Streptococcus mutans – wikipedia.org/wiki/Streptococcus_mutans, które generują płytkę nazębną, od której powstania jest dość bliska droga do próchnicy. Próchnica nie jest chorobą nieuleczalną, ale ma niestety skłonności do nawrotów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych – dentysta-stomatolog.com/lublin,1.html, którym trzeba się poddawać minimum raz na pół roku. W przypadku kobiet w ciąży zalecane są kontrole co trzy miesiące.

Polacy boją się wizyt w gabinetach stomatologicznych – co prawda to nie jest tak, że prywatne placówki stomatologiczne narzekają na brak pacjentów, ale wskazują na to wyniki badań, w których to wychodzi na jaw, że aż 99% pełnoletnich osób ma problemy z próchnicą lub odnotowuje choroby przyzębia. Ten wynik jest bardzo niepokojący – dla porównania w krajach skandynawskich wskaźnik ten wynosi jedynie 15%. Ta ogromna różnica nie wynika z braku dostępu do leczenia w sektorze prywatnych usług medycznych. Wręcz przeciwnie – w Polsce jest wiele znanych gabinetów stomatologicznych, w których swoich pacjentów przyjmują świetni lekarze – dla przekładu jednym z nich są dentyści w Lublinie. Coraz mniej Polaków nastawia się na leczenie zębów w ramach należnych im świadczeń z NFZ, których zakres w żadnej mierze nie jest kompleksowy – trudno jest nawet mówić o tym, że jest bazowy. Stomatolog w Lublinie z pewnością znajdzie sposób na skuteczne rozwiązywanie wszelkich problemów z uzębieniem, dzięki czemu pacjenci będą mogli cieszyć się pięknym uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>